wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
52
You visited us 52 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

A astronomical telescope has objective and eyepiece of focal lengths 40 cm and 4 cm respectively. To view an object 200 cm away from the objective, the lenses must be separated by a distance

A
46 cm
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
B
54 cm
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
C
50 cm
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
37.3 cm
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
Open in App
Solution

The correct option is B 54 cm
Given:
fo=40 cm,fe=4 cm
Tube length
(l)= Distance between lenses
l=v0+fe
For objective lens,
uo=200 cm,v0= ?
1v01u0=1f0
or 1v01200=140
or1v0=1401200=4200
v0=50 cm
l=50+4=54 cm
Hence , option (B) is correct.

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Telescope
PHYSICS
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon