wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
33
You visited us 33 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

A boy throws a ball upwards with a speed v0=12 m/s. The wind imparts a horizontal acceleration of 0.4 m/s2 to the left. If the ball must be thrown at an angle θ=tan1(x5y) so that it returns to the point of release, then find (x+y)

Open in App
Solution

Step 1: Find time taken for horizontal motion.

Find time taken for horizontal motion.

Formula used: t=2ua

Given, horizontal acceleration due to wind, ax=0.4 m/s2

And horizontal speed of the ball, vxi=v0sinθ

Initial and final position of the ball, x=0

So, time taken by the ball for horizontal motion, t=2v0sinθ0.4(i)

Step 2: Find time taken for vertical motion.

Formula used: t=2ua

Given, vertical acceleration due to gravity, ay=g

And vertical speed of the ball, vyi=v0cosθ

Initial and final position of the ball, y=0

So, time taken by the ball for vertical motion,
t=2v0cosθg(ii)

Equating (i) and (ii), we get tanθ=125

θ=tan1(125)

Compare this with θ=tan1(x5y)

So, (x+y)=6

Final answer: 6


flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon