wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
6
You visited us 6 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

A light beam is made to pass through two separate tissues A and B having refractive index 1.25 and 2 respectively. If the length of both the tissues are same and equal to 4 m. The ratio of time taken by the light beam travelling through the tissue B with respect to the tissue A is

A
85
loader
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
B
45
loader
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
54
loader
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
58
loader
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
Open in App
Solution

The correct option is A 85
Rl=velocity of light in airvelocity of light in the medium

Rl=1velocity of light in the medium.....(1)

Velocity=DistanceTime

Velocity=1Time......(ii)

From (i) and (ii)

Time=Rl

TBTA=μBμA

=21.25=200125=85

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Lateral Magnification
PHYSICS
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon
footer-image