A neutron of kinetic energy 81.6 eV collides inelastically with a singly ionized helium atom at rest and is scattered at an angle of 90∘. After scattering
A
K.E of neutron can be 48.96 eV
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
B
K.E of neutron can be 16.32 eV
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
C
K.E of Helium can be 32.64 eV
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
K.E of Helium can be 24.48 eV
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
Open in App
Solution
The correct options are B K.E of neutron can be 16.32 eV D K.E of Helium can be 24.48 eV By COM ⇒mV0=4mV2cosθ and mV1=4mV2sinθ
V20+V21=16V22……(1) where 12mV20=81.6eV
and 12mV20=12mV21+124mV22+Q…(2)
where Q=13.6×22(11−1n2); n = 2, 3, 4, . . . Consider the case where least amount of mechanical energy is lost, i.e., n = 2. For n = 2 ⇒Q=40.8eV=14mV20
∴ By (2) ⇒12mV20=12mV21+124mV22+14mV20
⇒V202=V21+4V22……(3)
By (1) and (3) ⇒V22=340V20 and V21=V205
12mV21=16.32eV and 124mV22=24.48eV
So if there is a loss of mechanical energy, these are the maximum values of kinetic energies possible.