wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
496
You visited us 496 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

After striking the floor a certain ball rebounds 4/5th of its height from which it has fallen. The total distance that the ball travels before coming to rest if it is gently released from a height of 120m is

A
1800m
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
B
1509m
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
1008m
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
1080m
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
Open in App
Solution

The correct option is D 1080m
Initially, the ball falls from a height of 120 m. After striking the floor, it rebounds and goes to a height of 45×120 mNow, it falls from a height of 45×120 m and rebounding goes to a height of 4545120m.This process is continued till the ball comes to restHence, the total distance travelled is D = 120 + 2 45120 +(45)2120 + ... The above series in brackets is an infinte GP D = 120 + 2 45(120)145 = 120 + 2(4801] = 1080m

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Krishnadevaraya
HISTORY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon