wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
69
You visited us 69 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

Assuming the earth to be a sphere of uniform mass density, how much would a body weigh halfway down to the centre of the earth if it weighed 250 N on the surface ?

Open in App
Solution

Let, gd be the acceleration due to gravity at depth d from the ground.

We know that gdg=(1dR)

Here, d=R2

gdg=⎜ ⎜ ⎜1R2R⎟ ⎟ ⎟=12

If W be the weight of the body on the surface of Earth and Wd be the weight of the body at depth d

then, WdW=mgdmg=gdg=12

or Wd=12W=12×250=125N

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon