wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
365
You visited us 365 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

By selling 90 ball pens for Rs. 160 a person loses 20%. How many ball pens should be sold for Rs. 96 so as to have a profit of 20%?

Open in App
Solution

S.P of 90 ball pens = Rs. 160
S.P of 1 ball pen =Rs.16090=Rs.169
Loss =20%
C.P of one pen =S.P×100100loss%=16×1009(10020)=Rs.16×1009×80=Rs.209
In second case,
Gain =20%
S.P of one pen =C.P×(100+gain%)100
=209×(100+20)100=Rs.209×120100=Rs.83
In Rs.83, ball pens will be sold = 1
in Rs. 96, ball pens will be sold =1×38×96
=36


flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Estimation of Amounts (In Percentages)_Tackle
MATHEMATICS
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon