wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
39
You visited us 39 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

Calculate the number of molecules of ammonia present in 5.6 dm3 of its volume.

Open in App
Solution

V=5.6 dm3=5.6 L

Then ,
We know that,

n=V/22.4
n=5.6/22.4
n=56/224
n=0.25 mole.
And for the no of molecules,

We have a concept,

No. of molecules =n × Avogadro number
No. of molecule =0.25×6.022×1023
No. of molecules =1.5×1023


flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Laws of Chemical Combination
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon