wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
59
You visited us 59 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

Calculate the number of moles, molecules and total number of atoms present in 5.6cm3 of NH3 at STP.
[Give C=12,O=16,N=14,H=1,He=4]

Open in App
Solution

Volume of NH3 at STP= 5.6cm35.6×103dm3
(i) Moles of NH3=VolumeofgasatSTP22.4dm3=5.6×103dm322.4dm3=2.5×104mol
(ii) Number of molecules= moles×Avogadrosnumber
=2.5×104×6.022×1023
=1.5×1020 molecules
(iii) Ammonia has total 4 atom
Number of atoms in 5.6×103dm3
=1.5×1020×4
=6×1020 atoms

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Stoichiometry of a Chemical Reaction
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon