wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
272
You visited us 272 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

Carbon disulphide (CS2) can be made from by product SO2. The overall reaction is as follows:
5C+2SO2CS2+4CO
How much CS2 can be produced from 450 kg of waste SO2 with excess of coke if the SO2 conversion is 82%?

A
219
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
B
281
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
180
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
235
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
Open in App
Solution

The correct option is A 219
The molar mass of SO2 is 32+2(16)=64 g/mol
The molar mass of CS2 is 12+2(32)=76 g/mol
2 moles of SO2 form 1 mole of CS2.
2×64=128 g of SO2 form 76 g of CS2.
450 kg of SO2 will form 76128×450=267 kg of CS2.
However, the conversion is only 82%.
Hence, 82100×267=219 kg of CS2 will be formed.

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Stoichiometric Calculations
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon