wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
211
You visited us 211 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

Density of lithium atom is 0.53 g/cm3. The edge length of Li is 3.5A. What is the number of lithium atoms in a unit cell? (Atomic mass of lithium is 6.94)

Open in App
Solution

a=3.5˚A, ρ=0.53g/cm3, MA=6.94, Z=?
ρ=Z×MANA×a3
0.53=Z×6.946.023×1023×42.875×1024
Z=2

Therefore, 2 atoms of lithium are present in an unit cell.

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Density
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon