wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
143
You visited us 143 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

Doctor told Raj to drink 8.5 litres of water daily. If Raj drinks 5.25 litres of water in a day then how much liters is he short from doctors prescription?

Open in App
Solution

Total amount of water Raj has to drink = 8.5 L
The amount he already drank = 5.25 L

The remaining amount = 8.5 - 5.25

8.50
- 5.25
__________
3.25

So Raj is 3.25 L short from achieving the 8.5 L mark.

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Ratios
MATHEMATICS
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon