wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
487
You visited us 487 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

Find the number of moles of methane in 0.8g of methane.


Open in App
Solution

Step 1: Given information

0.8g of MethaneCH4

Step 2: Calculation of molecular weight of CH4

The molecular weight of CH4=12+1×4g

=16g

Step 3: Calculation of number of moles of Methane

16g of Methane contains 1mol of CH4

0.8g of Methane will contain 116×0.8=0.05mol of CH4

Hence, the number of moles of Methane in 0.8g Methane is 0.05mol.


flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Saturated & Unsaturated Hydrocarbons
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon