wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
64
You visited us 64 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

How many Ag atoms are there in 0.0001 grams of Ag?
Molar mass of Ag is 108 grams per mole.

Open in App
Solution

For 108g6.023×1023 atoms
For 0.00001g?(x)
x=0.0001×6.023×1023108=6.023×1019108=5.5768×1017 atoms
5.5768×1017 atoms present in 0.0001g of silver.

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Mole concept and Avogadro's Number
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon