wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
185
You visited us 185 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

How many moles of KMnO4 are required to oxidise one mole of SnCl2 in acidic medium ?

A
15
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
B
25
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
C
35
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
45
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
Open in App
Solution

The correct option is B 25

Equate equivalents.

Equivalents = nfactor×moles

For KMnO4 n-factor is 5. Let moles be 'm'.

So equivalents of KMnO4=5×m=5m.

n-factor for SnCl2 is 2 as it goes from +2+4 oxidation state. It's moles is 1.

So equivalents is 2.

5m=2

m=25


flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Balancing_oxidation number
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon