wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
137
You visited us 137 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

Light of wavelength 630 nm in vacuum, falling normally on a biological specimen of thickness 10 μm, splits into two beams that are polarized at right angles. The refractive index of the tissue for the two polarizations are 1.32 and 1.333. When the two beams emerge, they are out of phase by

A
74.3°
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
B
128.6°
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
90.0°
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
0.26°
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
Open in App
Solution

The correct option is D 0.26°
By Brewster's Law
θ1 = tan1 1.32 = 52.85
θ2 = tan1 1.333 = 53.12
Δ θ = θ2 - θ1 = 53.12 - 52.85 = 0.27o
So, the most nearby answer is (a).

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Dispersion
PHYSICS
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon