wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
5
You visited us 5 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

Rohit buys an item at 25% discount on the marked price. He sells it for Rs 660, making a profit of 10%. What is the marked price of the item?​

Open in App
Solution

Let the C.P. of the item for Rohit be Rs x

We know that,

S.P.=C.P.×(1+Profit %100)

660=x×(1+10100)

660=x×110100

x=660×100110=600

Rohit buys the item at Rs 600 i.e., the price at which the item was sold to Rohit is Rs 600

Now, M.P.=(S.P.×100100Discount %)

=600×10010025

=600×10075

=Rs 800

Hence, the marked price of the item is Rs 800.


flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon