wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
452
You visited us 452 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

The Gibbs energy for the decomposition of Al2O3 at 500 C is as follows : 32Al2O343Al+O2 ;ΔrG=+960 kJ mol1

The potential difference needed for the electrolytic reduction of aluminium oxide (Al2O3) at 500C is at least :

A
2.5 V
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
B
3.0 V
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
4.5 V
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
5.0 V
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
Open in App
Solution

The correct option is A 2.5 V
32Al2O343Al+O2
n=23×2×(+3)
=4
Total charge =4

ΔrG=+960 kJ mol1
Now, ΔG=nFE
960×1000=4×96500×E
E=2.5 V: So potential difference needed =2.5V

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Electrochemical Cell
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon