wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
94
You visited us 94 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

The molarity of Cl(100 ml) ions in the solution after 0.2 moles HCl are mixed with 0.1 moles CaCl2 solution?

A
0.8M
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
B
0.04M
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
0.4M
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
0.08M
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
Open in App
Solution

The correct option is A 0.8M
Moles of Cl ions =0.2×1+0.1×2
=0.4
If each solution has volume= 250ml
Then total volume= 250+250=500ml
[Cl]=0.4500×103=0.8M

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Atoms and Molecules
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon