The ratio of electrostatic and gravitational forces acting between electron and proton separated by a distance 5×10−11m, will be (Charge on electron =1.6×10−19C, mass of electron =9.1×10–31 kg, mass of proton =1.6×10−27kg,G=6.7×10−11Nm2/kg2)
Step 1: Given that:
The distance(r) between electron and proton = 5×10−11m
Charge on electron = charge on proton = e = 1.6×10−19C
Mass of electron(me) = 9.1×10−31kg
Mass of proton(mp) = 1.6×10−27kg
G = 6.7×10−11Nm2kg−2
Step 2: Calculation of Electrostatic force:
The electrostatic force between two charged bodies with charges q1 and q2 separated by a distance r between them is given as;
Fe=keq1q2r2=9×109q1q2r2
Putting the values, we get;
Fe=9×1091.6×10−19C×1.6×10−19C(5×10−11m)2
Fe=14.4×1.6×10−3025×10−22
Fe=23.0425×10−8
Fe=0.9216×10−8
Fe=9.22×10−9N
Step 3: Calculation of gravitational force:
The gravitational force between two bodies of masses m1 and m2 placed at a distance r from each other is given by;
Fg=Gm1m2r2=6.67×10−11Nm2kg−2m1m2r2
Putting all the values, we get;
Fg=6.67×10−11Nm2kg−29.1×10−31kg×1.6×10−27kg(5×10−11m)2
Fg=97.1152×10−6925×10−22
Fg=3.88×10−47N
Step 4: Comparision of electrostatic force to the gravitational force:
FeFg=3.88×10−47N9.22×10−9N
FeFg=0.42×10−38
FeFg=4.2×10−39
Thus,