wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
482
You visited us 482 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

The time of flight of projectile is 10 second and its range is 500m. The maximum height reached by will be (g=10m/s2)

A
25m
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
B
50m
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
82m
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
125m
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
Open in App
Solution

The correct option is D 125m
Given,
T=10sec
R=500m
g=10m/s2
Maximum height, H=u2sin2θ2g.. . . . . . . . . . . . . .(1)

Time of flight, T=2usinθg
10=2usinθ10

usinθ=50

From equation (1),
H=50×502×10

H=125m
The correct option is D.

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
An Upside Down World
PHYSICS
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon