wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
282
You visited us 282 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

The vapour density of N2O4 at certain temperature is 30.What is the percentage dissociation of N2O4 at that temperature ?

A
53.3%
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
B
106.6%
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
26.7%
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
83.4%
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
Open in App
Solution

The correct option is A 53.3%

Initially concentration of N2O4=1

Then at equilibrium N2O4 has concentration =1xand No2=2x

Initially we have taken N2o4=1,molar mass=92

At equilibrium vapour density=30 , molecular weight=60

initial conc.final conc.=initial molar massfinalmolar mass

11x+2x=6092


11+x=9260


1+x=9260


x=92601=3260

x=0.533


% dissociation=0.533×100=53.3


flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Acids and Bases
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon