wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
154
You visited us 154 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

The volume of water that must be added to a mixture of 250 mL of 0.6 M HCl and 750 mL of 0.2 M HCl to obtain 0.25 solution of HCl?

A
0.8 L
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
B
3.0 L
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
3.5 L
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
1.2 L
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
Open in App
Solution

The correct option is D 1.2 L
Number of moles of 0.6 M HCl=0.6×0.25=0.15 moles

Number of moles of 0.2 M HCl=0.2×0.55=0.15 moles

Total number of moles =0.15+0.15=0.3 moles

Number of moles of 0.25 M HCl=0.25×V(L)=0.3 moles

V(L)=0.3 mol/0.25 mol L1

V=1.2 L.




flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Voids
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon