wiz-icon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
76
You visited us 76 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

What is the wavelength of light emitted when the electron in hydrogen atom undergoes transition from the energy level with n=4 to energy level n=2 ?
(given Rn = 109678cm1 )

A
786 nm
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
B
486 nm
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
C
586 nm
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
986 nm
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
Open in App
Solution

The correct option is B 486 nm
According to Balmer formula

Wave number =RH[1/n211/n22]

Here n1=2,n2=4,RH=109678

Putting these values in the equation we get

Wave number =109678(1/221/42)=109678×3/16

Also λ= 1/ wave number

Therefore λ=16/109678×3=486nm

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Wave Nature of Light
CHEMISTRY
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon